Masz taką działkę? W lipcu zmieniły się zasady rozliczeń dla działkowców

Masz taką działkę? W lipcu zmieniły się zasady rozliczeń dla działkowców

Z początkiem lipca tego roku weszły w życie znaczące zmiany dotyczące rozliczania zużycia energii elektrycznej dla wszystkich działkowców.  Nowe przepisy zastąpiły dotychczasowy mechanizm, który umożliwiał działkowcom w rodzinnych ogrodach działkowych (ROD) rozliczanie określonej ilości energii według cen jeszcze z 2022 roku. Jakie konsekwencje niosą ze sobą te zmiany i na jakie nowe rozwiązania mogą liczyć działkowcy?

Do 30 czerwca 2024r. działkowcy korzystali z możliwości rozliczania 125 kWh na działkę według cen z 2022 roku, a w całym 2023 roku limit ten wynosił 250 kWh. Mechanizm ten został wprowadzony w 2022 roku dzięki interwencji Polskiego Związku Działkowców, co uchroniło działkowców przed gwałtownym wtedy wzrostem cen energii i kosztów utrzymania ogródków.

Od 1 lipca 2024 roku mechanizm „zamrożonej” ceny przestał funkcjonować i obowiązywać. Co to oznacza dla wszystkich miłośników ROD? Przede wszystkim konieczność przygotowania się na wyższe koszty energii elektrycznej. Ale to nie koniec zmian.

Pomimo zniesienia zamrożonych cen, miłośnicy działek nie pozostaną w pełni pozbawieni ochrony. Nowe przepisy wprowadzają mechanizm ceny maksymalnej za prąd dla ROD, który ma złagodzić skutki podwyżek. Od 1 lipca 2024 roku do 31 grudnia 2024 roku działkowcy będą objęci preferencyjną ceną maksymalną wynoszącą 500zł/MWh netto.

Podstawą prawną dla nowych regulacji są przepisy ustawy z dnia 27 października 2022 r. oraz ustawy z dnia 7 października 2022 r., które określają mechanizmy ochronne dla odbiorców energii elektrycznej w 2023 i 2024 roku. Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 lit. c) w zw. z art. 2 pkt 1-2 lit. a) tych ustaw, działkowcy będą mogli korzystać z ceny maksymalnej wynoszącej 500 zł/MWh netto, co wydaje się i tak korzystnym rozwiązaniem w porównaniu do standardowych stawek rynkowych.

Dla działkowców oczywiście wszystkie te zmiany oznaczają jedno: przygotowanie się na zmiany w rozliczeniach za energię. Trzeba też pamiętać, że cena 500 zł/MWh to cena netto i nie obejmuje dodatkowych opłat, takich jak opłaty przesyłowe czy podatki. W całej tej sytuacji pozostaje tylko monitorować zużycie energii, aby lepiej zarządzać opłatami na działce.

Choć zmiany mogą wydawać się niekorzystne, wprowadzenie preferencyjnej ceny maksymalnej zapewni działkowcom pewne zabezpieczenie przed drastycznymi podwyżkami. Dzięki temu, mimo wyższych kosztów miejmy nadzieję, że działki ROD będą mogły funkcjonować bez większych problemów. Nowe regulacje mają na celu złagodzenie skutków wzrostu cen energii, co jest szczególnie ważne dla niemal 4 milionów osób korzystających z działek ROD w ramach około 4tys. rodzinnych ogrodów działkowych, które  zarządzającą blisko 920tys. działek.