Sprytny i tani sposób na zbadanie pH gleby w swoim ogrodzie

Sprytny i tani sposób na zbadanie pH gleby w swoim ogrodzie

Poprawny pomiar pH gleby w swoim ogrodzie lub na działce to nie lada wyzwanie, tym bardziej, że wielu miłośników ogrodnictwa nadal nie zdaje sobie sprawy jak ważne jest regularne badanie pH gleby, w której sadzimy nasze rośliny i warzywa. Właściwe pH gleby to jedna z podstawowych rzeczy, o jaką powinniśmy zadbać podczas sadzenia. Moim sprawdzonym rozwiązaniem, które stosuję w ogrodzie jest wykorzystanie płynu Helliga. Dlaczego? Bo to prostszy, tańszy i bardziej niezawodny sposób na określenie pH niż popularne, tanie elektroniczne mierniki z marketów. W dodatku sposób pomiaru jest bardzo szybki.

Płyn Helliga to prosty, a zarazem skuteczny środek do pomiaru pH gleby, który w pełni wystarcza w amatorskiej uprawie roślin. Jego składem jest woda (stanowi bazę roztworu), oraz dwa wskaźniki pH: błękit bromotymolowy i czerwień metylowa. Błękit bromotymolowy zmienia barwę w zależności od kwasowości roztworu, co pozwala na dokładne określenie pH w zakresie od lekko kwaśnego do zasadowego. Czerwień metylowa działa podobnie, ale reaguje w innym przedziale pH, umożliwiając precyzyjniejsze odczyty w szerszym zakresie.

Badanie pH przy użyciu płynu Helliga

Pomiar pH gleby za pomocą płynu Helliga jest niezwykle prosty. W mojej ocenie jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż wcześniej wspomniane elektroniczne mierniki. W wielu przypadkach tanie, chińskie mierniki pH potrafią na tej samej próbce gleby wskazać dwa różne wyniki. Aby sprawdzić pH przy pomocy płynu Helliga, wystarczy kilka kroków:

  1. Jeśli posiadasz dołączoną do sprzedawanych zestawów plastikową płytkę pobierz trochę gleby i umieść w zagłębieniu lekko ugniatając. W innym przypadku wystarczy, że próbkę gleby umieścić w np. jakimś niewielkim szklanym naczynku (np. kieliszku)
  2. Stopniowo, pomału dodawaj płyn Helliga do próbki gleby. Zalej ziemię aż do momentu, gdy płyn przesiąknie i na powierzchni utworzy się jego niewielki nadmiar, który będzie można odlać.
  3. Odczekaj chwilę (około jedna minuta wystarcza w zupełności), a następnie delikatnie odlej nadmiar płynu.
  4. Porównaj zabarwienie cieczy ze skalą kolorów na płytce i odczytaj wartość pH.
Czy do poprawnego pomiaru potrzebujesz kupować cały zestaw z plastikową płytką i nadrukiem skali pH? Oczywiście, że nie. Tak jak wspomniałam, wystarczy, że zamówisz sam płyn Helliga, który kosztuje około 10zł za 40ml (jedna buteleczka wystarcza na kilkanaście badań), glebę umieścisz w dowolnym kieliszku czy też nakrętce do słoika a odczyt swojego pomiaru porównasz ze skalą zamieszczoną w internecie.

Przykładowe wyniki z pomiaru pH gleby

Na podstawie tej metody wykonałam dwa przykładowe testy. Pierwszy dotyczył gleby, na której rośnie mój trawnik: pH wyniosło w okolicy 7,0 (co jest już raczej skrajną wartością ponieważ większość traw lubi pH w zakresie 6,0-7,0). Drugi test przeprowadziłam na lekkim, przepuszczalnym podłożu w doniczce, w której rośnie moja kluzja – tutaj pH wyniosło 6,5, co oznacza lekko kwaśne środowisko, które jest odpowiednie dla tego typu roślin.

pH gleby, na której rośnie mój trawnik
Badanie pH gleby, na której rośnie trawnik - wskazujące wynik na poziomie około 7
Badanie lekko kwaśnego podłoża, w którym rośnie kluzja
W tym przypadku widać, że kolor zielony jest mniej intensywny. Odczyt wskazuje pH na poziomie około 6,5. To podłoże, w którym rośnie kluzja

Czym jest pH gleby i dlaczego jest tak istotne?

pH gleby to miara jej kwasowości lub zasadowości. W rzeczywistości wartość pH odzwierciedla stężenie jonów wodoru w glebie. Ponieważ stężenie jonów wodoru może znacznie się różnić, stosuje się logarytmiczną skalę pH: każda jednostka pH niższa oznacza dziesięciokrotny wzrost kwasowości. Skala ta jest „odwrócona”, co oznacza, że bardzo kwaśna gleba ma niskie pH, a gleba zasadowa – wysokie. Większość gleb ma pH w przedziale od 3,5 do 10. W regionach o większych opadach naturalne pH gleby zazwyczaj mieści się w granicach od 5 do 7, natomiast w bardziej suchych obszarach wynosi od 6,5 do 9.

pH gleby odgrywa kluczową rolę w zdrowiu roślin, ponieważ wpływa na dostępność wszystkich składników odżywczych w glebie. Na przykład przy pH wynoszącym 6,5, najwięcej składników odżywczych jest dostępnych dla roślin. Zbyt kwaśna gleba (pH poniżej 5,5) może prowadzić do toksyczności aluminium i manganu oraz niedoborów wapnia i magnezu, co negatywnie wpływa na wzrost roślin. Z kolei gleba zasadowa (pH powyżej 7,5) może utrudniać dostępność takich składników jak żelazo, mangan, miedź, cynk i fosfor. Warto również zauważyć, że pH gleby wpływa na aktywność mikroorganizmów, które odgrywają kluczową rolę w procesach rozkładu materii organicznej i udostępniania składników odżywczych roślinom.

Dlatego należy pamiętać, że regularne monitorowanie pH gleby i wprowadzenie ewentualnych korekt jest niezbędne dla utrzymania zdrowego, bujnie rosnącego ogrodu. Płyn Helliga to narzędzie, które zdecydowanie ułatwia ten proces, oferując precyzyjny i niezawodny pomiar, który każdy ogrodnik-amator może łatwo zastosować we własnym ogrodzie.