Pięć warzyw, które warto posadzić już dziś, by zapewnić sobie obfite zbiory w sezonie

Pięć warzyw, które warto posadzić już dziś, by zapewnić sobie obfite zbiory w sezonie

Pomimo, że wciąż mogą jeszcze zdarzyć się lekkie przymrozki przy gruncie to właśnie marzec jest idealnym momentem na start rozsad warzywnych. Przedstawiamy pięć popularnych warzyw co do których trzeba już zacząć przygotowania, by w pełni wykorzystać sezon. Przygotowując rozsady tych warzyw już teraz będziesz mieć pewność wcześniejszego zbioru. Warto więc wiedzieć, które warzywa najlepiej jest siać w tym czasie i jak zadbać o ich prawidłowy rozwój. Przyjrzymy się wspólnie jakie warzywa są odpowiednie do rozsad w marcu i co warto już posadzić.

Sadzenie papryki

Papryka potrzebuje dużo światła i ciepła. Nasiona wysiewa się na głębokość 0,5-1 cm w pojemnikach z dobrze przepuszczalną ziemią. Idealna temperatura do kiełkowania to 22-25°C. Po wzejściu siewek rośliny wymagają nieco niższej temperatury, by prawidłowo się rozrastać. Papryka jest wrażliwa na przenoszenie dlatego zaleca się wysiew do torfowych doniczek, które można bezpośrednio wsadzić do gruntu.

Nasiona papryki można również namoczyć w filiżance ciepłej wody zmieszanej z łyżeczką nadtlenku wodoru (wody utlenionej 3%) przez maksymalnie osiem godzin przed sadzeniem, aby przyspieszyć proces kiełkowania. Woda utleniona (H2O2) ma o jeden atom tlenu więcej niż woda (H2O). Kiedy cząsteczka wody utlenionej rozpada się, ten dodatkowy tlen oddziela się od wody działając jako suplement dla roślin - pomaga w skutecznym kiełkowaniu nasion sprawiając, że pochłaniają one więcej tlenu. Pamiętaj, by po wyjęciu nasion z wody utlenionej opłukać je dobrze czystą wodą! 

Gdy sadzonki będą miały około 7–8 tygodni, powinny osiągnąć wysokość 15–20 cm. Idealnie, jeśli będą miały już pąki, ale jeszcze żadnych otwartych kwiatów. Przed przesadzaniem sadzonek przygotuj je obniżając temperaturę w ciągu dnia do 16–18°C przez tydzień. Papryka najlepiej rośnie w dobrze przepuszczalnej, żyznej glebie o pH 6,5.
Warto wiedzieć, że papryka ma kwiaty obupłciowe, co oznacza, że każdy kwiat ma zarówno części męskie, jak i żeńskie, a rośliny mogą zapylić się same. Pszczoły i inne zapylacze nie są absolutnie niezbędne do zapłodnienia i produkcji owoców.

 

Bakłażan

Bakłażan to ciepłolubne warzywo, które można skutecznie już siać w marcu. Wymaga ono podobnych warunków co papryka, w tym bogatej w składniki odżywcze ziemi i stałej temperatury podczas kiełkowania.  Nasiona zwykle kiełkują w 5 dni przy temperaturze około 30°C, ale mogą wymagać do 13 dni przy niższej temperaturze na poziomie 20°C.

Przesadź sadzonki bakłażana po pojawieniu się prawdziwych liści, tak aby były rozmieszczone przynajmniej co 5-7,5 cm aby rosły przy jasnym świetle. Bez wystarczającej ilości jasnego światła z góry, łodygi młodych roślin będą się przewracać. Bakłażany mogą zacząć kwitnąć jeszcze w pomieszczeniu. Usuń kwiatostany, dopóki rośliny nie znajdą się w ogrodzie. 

Gdy rośliny będą miały od 8 do 10 tygodni, zmniejsz podlewanie i zacznij proces hartowania sadzonek - bakłażany są szczególnie wrażliwe na zimno, dlatego przed wysadzeniem na zewnątrz rozsadę należy odpowiednio zahartować (bakłażany są mniej odporne na chłód niż pomidory).  

Do posadzenia bakłażana wybierz miejsce w ogrodzie, gdzie przez ostatnie trzy, cztery lata nie było sadzonych pomidorów, ziemniaków, papryki czy też bakłażanów (stosuj płodozmian). Bakłażany sadź w odstępach 45-50 cm, w rzędach oddalonych od siebie o 75 do 90 cm.

Uprawa kapusty

Marzec to także dobry moment na rozpoczęcie uprawy rozsady kapusty wczesnej, brokułów, kalafiora czy brukselki. Kapusta potrzebuje chłodniejszych warunków niż pomidory czy papryka, więc idealnie nadaje się do uprawy w naszym klimacie. Nasiona wysiewa się na głębokość około 0,5 cm a po wzejściu najlepiej utrzymywać w temperaturze 15-18°C. Kapusta jest odporna na niższe temperatury, co ułatwia jej aklimatyzację przed wysadzeniem do gruntu. Kapusta najlepiej rośnie, gdy jest sadzona w pobliżu ziół takich jak koper i rozmaryn.

Rozsady sałaty

Sałata to kolejne warzywo idealne do rozpoczęcia uprawy w marcu. Preferuje chłodniejsze warunki, dlatego nie wymaga dodatkowego ogrzewania. Nasiona sałaty powinny być wysiewane na głębokość od 0,5cm do 1,3 cm. Kiełkowanie może być zagrożone gdy temperaturach będzie wynosić powyżej 25°C. Optymalna temperatura do kiełkowania to około 20°C.  Po wzejściu należy zapewnić umiarkowane podlewanie i dużo światła. Sałata szybko rośnie, co pozwala na jej wczesne wykorzystanie. 

Sadzonki należy przesadzać między 4 a 6 tygodniem po wysiewie. Sadzonki muszą być przesadzone na odpowiednią głębokość w małym dołku, który został wykonany w ziemi przed sadzeniem. Jeśli sadzonki zostaną po prostu wepchnięte do ziemi bez uprzedniego przygotowania dołka istnieje ryzyko, że system korzeniowy zostanie uszkodzony, a roślina nie będzie się dobrze rozwijać.

 

Sadzonki pomidorów

Pomidory to absolutny "must-have". W marcu warto zacząć siać rozsady pomidorów, aby cieszyć się ich smakiem już na początku lata. Pamiętaj, że pomidory wymagają ciepłego, jasnego stanowiska i regularnego podlewania. Nasiona wysiewa się na głębokość około 0,5 cm a po ich wzejściu należy zapewnić temperaturę około 18-20°C. Należy pamiętać o hartowaniu rozsady przed wysadzeniem na zewnątrz.

Gdy sadzonki są gotowe do przeniesienia do gruntu co zwykle następuje pod koniec maja lub na początku czerwca najlepiej wybrać miejsce dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Więcej o samych rozsadach pomidorów i ich pielęgnacji piszemy w tym artykule

Ziemia do rozsad i pikowanie

Pamiętaj, że kluczową rolę w przygotowaniu rozsad odgrywa nie tylko wybór odpowiednich gatunków warzyw, ale również jakość ziemi do rozsady oraz właściwa technika pikowania sadzonek. Przybliżmy trochę te aspekty, aby maksymalnie zwiększyć szanse na sukces w ogrodzie.

Ziemia z ogrodu może wydawać się najprostszym rozwiązaniem, jednak często nie jest najlepszym wyborem do rozpoczęcia uprawy rozsady. Powodów jest kilka: ziemia ogrodowa może być zbyt ciężka i nieprzepuszczalna dla delikatnych korzeni młodych roślin co utrudni ich rozwój. Ponadto ziemia z ogrodu może zawierać nasiona chwastów, patogeny i choroby, które mogą zaszkodzić młodym roślinom. W przeciwieństwie do niej, gotowa mieszanka do rozsad dostępna w sklepach ogrodniczych jest sterylna, lekka i przepuszczalna, co zapewnia idealne warunki dla wzrostu młodych roślin. Zawiera odpowiednio zbilansowane składniki odżywcze, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju rozsady.

Mieszanki ziemi do rozsad są specjalnie przygotowane, by wspierać wzrost młodych roślin. Zazwyczaj składają się z torfu, perlitu lub wermikulitu, a także kompostu lub humusu. Perlit i wermikulit pomagają w utrzymaniu wilgoci a jednocześnie zapewniają dobry drenaż. Dodatek naturalnych składników odżywczych wspomaga wzrost roślin a pH mieszanki jest zazwyczaj zbalansowane tak, aby sprostać potrzebom młodych sadzonek.

Pikowanie sadzonek

Pikowanie to proces przeniesienia sadzonek ze wspólnego pojemnika do indywidualnych doniczek lub innych pojemników, które umożliwią lepszy rozwój systemu korzeniowego. Ten krok jest kluczowy dla roślin, które zaczynają się zagęszczać lub wykształciły pierwsze 2 właściwe liście. Pikowanie pomaga w zapobieganiu konkurowaniu sadzonek o światło, przestrzeń i składniki odżywcze.

Jak przeprowadzić pikowanie?

  1. Przygotuj pojemniki i świeżą mieszankę ziemi do rozsady.
  2. Delikatnie oddziel sadzonki, starając się nie uszkodzić delikatnych korzeni.
  3. Zrób mały dołek w nowym pojemniku, umieść sadzonkę tak, aby liście były tuż nad powierzchnią ziemi, a następnie delikatnie przyciśnij ziemię wokół korzeni. W przypadku zbyt "wybujałych" sadzonek (tj. które mają wysokie a cienkie łodygi można umieścić je znacznie głębiej)
  4. Podlej sadzonki, by pomóc im się zadomowić w nowym miejscu.

Pikowanie jest szczególnie ważne dla takich warzyw jak pomidory, papryka, czy bakłażany, które wymagają więcej miejsca do rozwoju w początkowej fazie wzrostu.

Przygotowanie rozsady w marcu jest kluczowe dla sukcesu w sezonie ogrodniczym. Wybór odpowiedniej ziemi do rozsady i umiejętne pikowanie sadzonek to fundamenty, które wpłyną na zdrowie i obfitość Twoich przyszłych zbiorów.

Produkty do rozsad warzyw