Trzy sprawdzone domowe nawozy na pięknie kwitnące pelargonie

Trzy sprawdzone domowe nawozy na pięknie kwitnące pelargonie

Pelargonie są jednymi z najpopularniejszych roślin ozdobnych uprawianych w naszych domach i ogrodach. Aby zachować ich urok przez cały sezon, kluczowe jest zapewnienie im odpowiednich składników odżywczych. Przedstawiamy domowe sposoby na proste i skuteczne nawozy, które są nie tylko ekonomiczne, ale także przyjazne dla środowiska. Zobacz jak krok po kroku przygotować naturalny nawóz, który zaspokoi potrzeby Twoich pelargonii, wspierając ich wzrost i kwitnienie.

Nasze domowe nawozy do pelargonii przygotujemy bez problemu z prostych i popularnych produktów, które występują praktycznie w każdym domu. Są to: ryż, obierki z jabłek oraz skórki po bananach.

Nawóz do pelargonii ze skórek po bananach

Nie wyrzucaj w domu skórek po bananach, możesz wykorzystać je skutecznie do nawożenia roślin w domu i ogrodzie. Skórki z bananów to doskonałe resztki organiczne do przygotowania jednego z najskuteczniejszych naturalnych nawozów do pelargonii oraz innych roślin. Nawóz ze skórek po bananach zawiera wiele cennych składników takich jak:

  • Potas, który jest fundamentalny dla odpowiedniego działania enzymów i rozprowadzania składników odżywczych w roślinach, wspiera również nowy wzrost i mocne łodygi.
  • Fosfor: wspiera rozwój zdrowych, silnych łodyg i korzeni.
  • Magnez: niezbędny do fotosyntezy, pozwala roślinom efektywnie wykorzystywać energię słoneczną.
  • Wapń: jest kluczowy dla wzrostu roślin, ułatwiając rozkładanie i dystrybucję składników odżywczych w glebie oraz po całej roślinie.

Jak przygotować nawóz ze skórek po bananach?

Istnieją co najmniej trzy popularne sposoby na zastosowania skórek od bananów:

  1. Dorzucenie ich do kompostu lub rozrzucenie ich wprost dookoła roślin w ogrodzie. Rozwiązanie to jest szybkie aczkolwiek mało skuteczne oraz prezentuje się nieciekawie.
  2. Przygotowanie swego rodzaju odwaru. Umieść skórki bananów pokrojone na mniejsze kawałki w dużym słoiku i zalej je wodą. Zakręć słoik i pozostaw go na noc, aczkolwiek zdecydowanie rekomendujemy zostawienie go na dłuższy czas: 1-2 tygodnie. Pamiętaj, aby co jakiś czas otwierać słoik i zamieszać zawartość. Po tym czasie użyj powstałego płynnego do podlewania pelargonii, a pozostałe skórki bananów wyrzuć na kompost lub do odpowiedniego pojemnika na bioodpady.
  3.  Zblenduj skórki bananów, tworząc odżywczy koktajl dla swoich pelargonii. Taki napój sprawi, że składniki odżywcze będą bardziej przyswajalne dla roślin i przyspieszy rozkład skórki. Po zmiksowaniu, rozlej powstałą mieszankę na glebę wokół roślin, a następnie delikatnie wmieszaj nawóz w ziemię. Może się zdarzyć, że nawóz ze skórki po bananie zacznie przyciągać z czasem owady. Warto wtedy zacząć go rozcieńczać z ~5 częściami wody.

Nawóz z obierek po jabłku do pelargonii

Jedną z głównych przyczyn, dla których obierki jabłek są dobrym surowcem do przygotowania ekologicznego nawozu do pelargonii, jest ich bogata zawartość składników odżywczych. Są one źródłem kluczowych pierwiastków, takich jak azot, fosfor i potas, które dostarczają roślinom niezbędnych składników odżywczych. 

Jak zrobić taki naturalny nawóz do pelargonii z obierek po jabłkach? To bardzo łatwe! Obierki z dwóch jabłek pokrój na drobne kawałki i umieść w pojemniku z pokrywką, takim jak np. słoik (pokrywkę pozostaw lekko uchyloną, ponieważ obierki będą fermentować). Napełnij słoik 0,5 litrem wody, przykryj i umieść w zacienionym miejscu. Po 3-5 dniach, obierki oddadzą swoje składniki odżywcze wodzie. Odcedź obierki z roztworu i wyrzuć je. Pozostanie skoncentrowany płynny nawóz, który należy rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:1. Teraz możesz użyć tego nawozu do podlewania ziemi wokół swoich pelargonii.

Nawóz z ryżu

Wykorzystanie wody, w której moczył się ryż to kolejna z naszych propozycji ekologicznego nawozu do pelargonii. Jest to jeden z domowych sposobów na wzbogacenie tych roślin w niezbędne składniki odżywcze, wspierając ich system korzeniowy i zapobiegając gniciu korzeni. 

Przygotowanie tej mieszanki do podlewania roślin jest bardzo proste. Początkowo należy namoczyć ryż w czystej wodzie na kilka godzin, co pozwoli uwolnić składniki odżywcze do wody. Następnie wodę odcedza się, oddzielając od ryżu, i można ją używać bezpośrednio do podlewania roślin. 

Wykorzystanie domowych składników do tworzenia nawozów to nie tylko świetny sposób na recykling odpadów kuchennych, ale również okazja do zapewnienia Twoim pelargoniom wszystkiego, co najlepsze, bez szkody dla środowiska.

Ekstrakty wodne z pelargonii

Co ciekawe pelargonie to nie tylko piękne i popularne kwiaty. W jednym z badań naukowych1 wykazano duży pozytywny wpływ ekstraktów wodnych pelargonii pasiastej oraz bodziszka drobnego na stonkę ziemniaczaną. Przetestowano ekstrakty wodne z wybranych roślin z rodziny bodziszkowatych do których dodano olej parafinowy. Zaobserwowano, że badane ekstrakty roślinne ograniczały żerowanie i rozwój stonki ziemniaczanej, a dodanie oleju parafinowego dodatkowo zwiększało te efekty. Najwyższą aktywność antyfidantną (antyfidanty to związki chemiczne hamujące żerowanie organizmów roślinożernych lub składanie przez nie jaj, lecz nie odstraszające i nie zabijające ich) wobec stonki ziemniaczanej i jej larw zaobserwowano w ekstraktach otrzymanych właśnie z pelargonii pasiastej oraz bodziszka drobnego. 

Przypisy i źródła:

  1. Lamparski, Robert and Maria Magdalena Wawrzyniak. “Effect of water extracts from Geraniaceae plants with adjuvant added on feeding and development of Colorado potato beetle [Leptinotarsa decemlineata Say].” Journal of Plant Protection Research 45 (2005): 115-122.
Sadzonki pelargonii